Strona główna – Uczestnicy
Kościół Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła
Hala Widowiskowo-Sportowa Nowa Concordia w Szamocinie
Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury. Nowy podmiot utworzono z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku, kiedy to został założony przez wybitnego dyrygenta Jerzego Kurczewskiego (1924-1995). Chór koncertował ponad 3000 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Berliner Dom, Notre Dame w Paryżu, Konzerthaus Berlin, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Sanktpetersburska czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. W latach 1992 – 2003 chór działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy – Polskie Słowiki. Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. W szacunku dla tradycji chór tworzy nową jakość w światowej chóralistyce, poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, autorskich technik pracy z głosami, warsztatów ze specjalistami, kształtowanie oryginalnego i naturalnego brzmienia chóru chłopięco – męskiego, a także wykonywanie muzyki napisanej w XXI wieku, często specjalnie dla zespołu. Działa w ścisłej współpracy z istniejącą od 1957 roku z Poznańską Szkołą Chóralną J. Kurczewskiego, do której uczęszczają młodzi śpiewacy. Jedyna w Polsce placówka o tym profilu, wzorowana na szkołach Thomanerchor i Wienersängerknaben, stanowi perspektywiczne zaplecze edukacyjne zespołu. Instytucja jest organizatorem dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu – Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych, jak również Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. W 2012 r. zespół został wyróżniony za swoje dokonania artystyczne nagrodą Honorowej Perły Kultury, a w 2014 r. odebrał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poznański Chór Chłopięcy wykonuje przede wszystkim arcydzieła dawnej i współczesnej polifonii, najpiękniejsze utwory XX i XXI w. i muzykę filmową (m.in. zdobywcy Oskara – Jana A.P. Kaczmarka). Współpracuje ze znakomitymi artystami (kompozytorzy, dyrygenci, orkiestry, soliści) realizując również przedsięwzięcia z pogranicza sztuk i stylów. Chór dzięki ambitnej międzynarodowej działalności koncertowej staje się coraz bardziej rozpoznawalnym znakiem nowej jakości w polskiej i europejskiej kulturze.
Fara Poznańska
Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Poznaniu
(oprawa muzyczna mszy św. i występ po mszy)
Kościół św. Marka Ewangelisty w Poznaniu
Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu
Fara Poznańska
Fara Poznańska
(oprawa muzyczna mszy św. i występ po mszy)
Bazylika św. Józefa (Karmelici) w Poznaniu
Chór Dziewczęcy Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego powstał w 2008 r. z inicjatywy aktualnego Dyrektora – Krzysztofa Wójcika, oraz jego pierwszej dyrygent- pani Doroty Wojnowskiej, która do roku 2017 prowadziła zespół. Aktualnie w szkole działają równocześnie trzy zespoły- nasz- dziewczęcy, chłopięcy oraz najmłodszy- Kukułeczki. Chór Dziewczęcy może pochwalić się wieloma nagrodami oraz sukcesami na międzynarodowych oraz krajowych konkursach i festiwalach. Do najważniejszych należą m. in.:
2011 Bydgoszcz Cecilianum – Srebrny Dyplom w kateg. Chórów świeckich V ogólnopolski konkurs pieśni pasyjnej
Gdańsk 2013, Międzynarodowy Festival Chórów – I Nagroda
Kraków 2013- IV Międzynarodowy festiwal pieśni Adwentowych -Złoty Anioł
Gniezno 2014 Ars Liturgica
Łódź 2010, 2016, 2018 XIII, XIX, XXI Festival Cantio Lodziensis konkurs chóralny Złoty Dyplom i 3x I miejsce
Warszawska Wiosna Chóralna 2011, 2013 Złoty Dyplom
Verona 2015 Międzynarodowy Festival Chórlany , Optimo (I nagroda)- dla chóru, Primo- dla dyrygenta
Rumia 2015 Festival Muzyki Religijnej
Szczecin 2016 Międzynarodowy Festival Muzyki Pasyjnej
2017 Poznań – VI Ogólnopolski konkurs Pieśni Chóralnej I miejsce i nagroda specjalna najlepsze wykonanie pieśni Maryjnej
2019 –V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Chóralnej Ars Longa w Poznaniu – Grand Prix i I Miejsce za wykonanie utworu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
2021- II Ogólnopolski Konkurs Chórów on Line „ O crux Ave” Nagroda specjalna
2022- Międzynarodowy festival chórów dziewczęcych Trillme w Poznaniu
2023 Międzynarodowy Konkurs Chórów Balczik Bułgaria I miejsce
W międzyczasie chór przejęła pani Laura Stieler- Bilewicz. Od roku 2022 zespół prowadzi pani Anna Michalak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu , wieloletni dyrygent i kierownik zespołu chóru w Operze Wrocławskiej i Bałtyckiej.
Zespół współpracuje z instytucjami kulturalnymi miasta Poznania – Teatr Wielki, Akademia Muzyczna oraz bierze udział w konkursach dyrygenckich, festiwalach, projektach artystycznych. Udziela się charytatywnie występując np. dla pacjentów Wlkp Centrum Onkologicznego, dla Bazy Lotnictwa Wojskowego z Krzesinach, dzieci ze spektrum autyzmu, Fundacji Spełniamy Marzenia, a także fundacji Dar Szpiku. Chórzystki wzięły też udział w koncercie kolęd dla szpitala C19 na terenie targów poznańskich. Co roku współpracujemy ze Stowarzyszeniem „Smoleń wiecznie żywy” śpiewając podczas „Wigilii ze Smoleniem” dla ubogich.
Zespół dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej to w pełnym składzie blisko 60 uczennic z klas 4-8.
Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu
Kościół św. Jana Bosko w Poznaniu
Kościół św. Jana Bosko w Poznaniu
Kościół św. Rocha w Poznaniu
Poznański Chór Polihymnia powstał w 1983 r. z inicjatywy ówczesnego Prorektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Janusza Dzięcioła. Zespół tworzą przedstawiciele różnych zawodów, których połączyła pasja śpiewania. W repertuarze chóru znajduje się ponad 300 kompozycji z różnych epok, od średniowiecza do współczesności. We współpracy z Poznańską Orkiestrą Filharmoniczną, Poznańską Studencką Orkiestrą Kameralną oraz Sinfoniettą Bydgoską chór wykonał takie utwory jak: „Requiem”, „Missa brevis D-dur” W.A. Mozarta, „IX Symfonia” L. van Beethovena, „Completorium” G.G. Gorczyckiego, „Samson” F. Haendla, „Victoria” W. Kilara, „Missa D-dur” O. Nicolai’s, „Quo Vadis” F. Nowowiejskiego, „Carmina Burana” C. Orffa, „Symfonia Psalmów” I. Stravinskiego, „Veni Creator” K. Szymanowskiego, „Magnificat” i „Gloria” A. Vivaldiego. Zespół koncertował m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Litwie, Niemczech, Norwegii, Węgrzech, Włoszech i Rosji. Poznański Chór Polihymnia był wielokrotnie nagradzany na festiwalach i konkursach, zarówno w kraju jak i za granicą, między innymi:
Przez 30 lat kierownictwo artystyczne zespołu spoczywało w rękach prof. Janusza Dzięcioła. Następnie objął je drugi dyrygent, syn założyciela zespołu, prof. Tomasz Dzięcioł. Poznański Chór Polihymnia angażuje się w koncerty lokalne, w tym bierze udział w koncertach towarzyszących Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu i Bożonarodzeniowym Festiwalu Muzycznym – Poznańskie Kolędowanie, a w 2015 i 2017 uczestniczył w Universitas Cantat Festival. W październiku 2022 r. chór brał udział w międzynarodowym festiwalu Internationales Chorfest Magdeburg 2022 i zdobył Złoty Dyplom, zwyciężając w kategorii chórów mieszanych.
Kościół Chrystusa Najwyższego Kapłana w Poznaniu
(oprawa muzyczna mszy św. oraz występ po mszy)
Kościół św. Karola Boromeusza w Poznaniu
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Poznaniu
Kościół Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła
Hala Widowiskowo-Sportowa Nowa Concordia w Szamocinie
Od korzeni do końca XVIII wieku
Korzenie Chóru Chłopięcego Miasta Halle sięgają roku 1116, gdy przed bramami miasta założono kolegium Augustiańskich Kanoników Nowego Zakonu. Od tego czasu w Halle istnieje tradycja równoczesnej edukacji szkolnej i muzycznej chłopców. W okresie Reformacji w 1565 roku szkoły parafialne miasta połączyły się, tworząc luterańskie gimnazjum. Jego chór szkolny, później nazwany Chórem Miejskim, miał za zadanie wykonywanie wielogłosowej muzyki w trzech głównych kościołach podczas nabożeństw, wspieranie śpiewu chóralnego wiernych oraz codzienne śpiewanie przed domami mieszkańców. W XVII i XVIII wieku chór regularnie występował pod kierownictwem wybitnych kantorów i organistów, takich jak Samuel Scheidt, Friedrich Wilhelm Zachow – nauczyciel Georga Friedricha Händela, oraz syn Bacha, Wilhelm Friedemann.
XIX i XX wiek
Po rozwiązaniu gimnazjum luterańskiego w 1808 roku Franckesche Stiftungen przejęły Chór Miejski. Pierwszym dyrektorem chóru został Daniel Gottlob Türk. Po nim, zwłaszcza Johann Friedrich Naue i Carl Adolf Haßler, mieli istotny wpływ na rozwój Chóru Miejskiego w XIX wieku. W latach 20. XX wieku pod kierunkiem Karla Klanerta chór odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż. Po II wojnie światowej Richard Doell w 1945 roku dokonał nowego otwarcia, które Alfred Zimmer podjął się kontynuować w trudnych warunkach polityki kulturalnej. Od 1968 do 1990 roku Dorothea Köhler ukształtowała chór jako zespół rozpoznawalny poza regionem. Po zmianie ustrojowej Gothart Stier i Frank-Steffen Elster przyczynili się do obrania nowego kierunku Chóru Miasta Halle.
Chór Chłopięcy Miasta Halle dzisiaj
Od 2014 roku Clemens Flämig pełni funkcję dyrektora chóru. Do dziś chór ma swoją siedzibę w Franckesche Stiftungen. W ramach miejskiego wsparcia około 70 aktywnych śpiewaków i 30 adeptów działają jako ambasadorowie kultury i edukacji Hallesa. Jeśli spełniają odpowiednie warunki, chłopcy mają możliwość rozpoczęcia nauki w dziale muzycznym gimnazjum „August Hermann Francke” od klasy piątej. Centrum pracy chóru to pielęgnowanie muzyki duchowej, zwłaszcza dzieł tradycji muzycznej środkowych Niemiec. W tym kontekście regularnie występuje w koncertach w Marktkirche w Halle. Ogółem chór występuje rocznie podczas ok. 30 koncertów rocznie w Halle, regionie oraz w kraju i za granicą. Partnerstwa i współpraca z innymi chórami chłopięcymi oraz z zespołami z Halle wspierają rozwój muzyczny chóru. Stała współpraca łączy chór z Händelfestspielorchester i Staatskapelle Halle. Chór Miasta Halle corocznie bierze udział w Festiwalu Händla w Halle. W ostatnich latach Chór Miejski odbył koncerty w Niemczech, różnych krajach Europy, Chinach i Stanach Zjednoczonych. W styczniu 2018 roku chór przyjął zaproszenie do Watykanu, gdzie brał udział muzycznie w mszy świętej odprawionej przez papieża. Na zaproszenie Królewskich Chłopięcych Soprano Escolania del Escorial, Chór Miejski odwiedził Hiszpanię w sierpniu 2019 roku. W czerwcu 2022 roku chór koncertował w Szwajcarii, występując m.in. z Knabenkantorei Basel, Singknaben Solothurn i tamtejszym chórem dziewczęcym. Chór Miejski jest członkiem Związku Niemieckich Chórów Koncertowych (VDKC).
Kościół Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła
Kościół Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu
Kościół Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu
Kościół św. Jerzego w Poznaniu
POZNAŃSKI CHÓR CHŁOPIĘCY
Miejska Instytucja Kultury
tel. 61 853 40 01
tel./fax 61 853 40 02
tel. kom. 509 448 212