Strona główna – Uczestnicy

Zespoły

Organizator

POZNAŃSKI CHÓR CHŁOPIĘCY

dyr. Jacek Sykulski

Koncerty:

20.01.2024, godz. 19:15

Kościół Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła

21.01.2024, godz. 16:00

Hala Widowiskowo-Sportowa Nowa Concordia ​w Szamocinie

Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury. Nowy podmiot utworzono z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku, kiedy to został założony przez wybitnego dyrygenta Jerzego Kurczewskiego (1924-1995). Chór koncertował ponad 3000 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Berliner Dom, Notre Dame w Paryżu, Konzerthaus Berlin, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Sanktpetersburska czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. W latach 1992 – 2003 chór działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy – Polskie Słowiki. Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. W szacunku dla tradycji chór tworzy nową jakość w światowej chóralistyce, poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, autorskich technik pracy z głosami, warsztatów ze specjalistami, kształtowanie oryginalnego i naturalnego brzmienia chóru chłopięco – męskiego, a także wykonywanie muzyki napisanej w XXI wieku, często specjalnie dla zespołu. Działa w ścisłej współpracy z istniejącą od 1957 roku z Poznańską Szkołą Chóralną J. Kurczewskiego, do której uczęszczają młodzi śpiewacy. Jedyna w Polsce placówka o tym profilu, wzorowana na szkołach Thomanerchor i Wienersängerknaben, stanowi perspektywiczne zaplecze edukacyjne zespołu. Instytucja jest organizatorem dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu – Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych, jak również Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. W 2012 r. zespół został wyróżniony za swoje dokonania artystyczne nagrodą Honorowej Perły Kultury, a w 2014 r. odebrał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poznański Chór Chłopięcy wykonuje przede wszystkim arcydzieła dawnej i współczesnej polifonii, najpiękniejsze utwory XX i XXI w. i muzykę filmową (m.in. zdobywcy Oskara – Jana A.P. Kaczmarka). Współpracuje ze znakomitymi artystami (kompozytorzy, dyrygenci, orkiestry, soliści) realizując również przedsięwzięcia z pogranicza sztuk i stylów. Chór dzięki ambitnej międzynarodowej działalności koncertowej staje się coraz bardziej rozpoznawalnym znakiem nowej jakości w polskiej i europejskiej kulturze.

PAŃSTWOWY ZESPÓŁ LUDOWY PIEŚNI I TAŃCA "MAZOWSZE"

dyr. Jacek Boniecki

Koncerty:

20.12.2023, godz. 19:15

Fara Poznańska

„Mazowsze” to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który od blisko 75 lat prezentuje stylizację polskiego folkloru w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca. Motywy ludowe oraz charakterystyczne dla danych regionów figury taneczne stanowią podstawę budowania poszczególnych suit ze zgrabnie skomponowaną choreograficzną opowieścią. Nazwa wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar zespołu szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. „Mazowsze” stało się fenomenem i zyskało tytuł Ambasadora Kultury Polskiej. Kolędy w wykonaniu zespołu „Mazowsze”, tak dobrze znane od pokoleń, najpiękniej i najpełniej brzmią na żywo. Obok najpiękniejszych polskich kolęd pojawiają się również najbardziej znane kolędy zagraniczne, z różnych zakątków świata. Koncert kolęd i pastorałek to poniekąd również lekcja historii. Nie można bowiem zapominać o tym, że najbardziej znane polskie kolędy ściśle splatają się z historią kraju. Autorstwo W żłobie leży przypisywane jest zwyczajowo polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze, a słowa śpiewane są do melodii poloneza koronacyjnego króla polskiego Władysława IV. Słowa Bóg się rodzi napisane zostały przez słynnego polskiego poetę i pamiętnikarza epoki oświecenia Franciszka Karpińskiego. Również i w tym przypadku w warstwie muzycznej wyraźnie słyszalne są rytmy najważniejszego z polskich tańców narodowych – poloneza. Twórcy kolęd to wybitni polscy poeci, m.in. Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a także kompozytorzy: Zygmunt Noskowski, Feliks Nowowiejski oraz, jeszcze w XX wieku, Witold Lutosławski. Jedną z najpiękniejszych polskich kolęd Lulajże Jezuniu w jednym ze swoich utworów, Scherzu h-moll op. 20 wykorzystał Fryderyk Chopin. Cechą charakterystyczną kolęd i pastorałek śpiewanych przez zespół „Mazowsze” jest z jednej strony ich kunsztowne wykonanie, a z drugiej prostota. Piękne aranżacje nie tylko poruszają najczulsze struny duszy słuchaczy, ale również pozwalają śpiewać razem z zespołem. Przez to koncert kolęd staje się dla jego uczestników niesamowitym przeżyciem.

CHÓR MĘSKI ARION

​dyr. Jacek Pawełczak

Koncerty:

26.12.2023, godz. 12:15

​Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Poznaniu
(oprawa muzyczna mszy św. i występ po mszy)

Chór Męski „ARION” powstał w Poznaniu w 1912 roku. Od tej chwili bez przerwy, zgodnie z ustalonymi przez jego założycieli celami, jednoczy w swoich szeregach miłośników śpiewu chóralnego. Obecnie „ARION” działa pod auspicjami Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. W repertuarze chóru znajdują się polskie pieśni ludowe, patriotyczne, a także utwory muzyki dawnej, sakralnej i operowej. Ten muzyczny dorobek pokoleń, stworzony siłą i talentem niezliczonych, anonimowych często twórców, jest świadectwem historycznym, obrazem obyczajów; a także dowodem kultury narodu, jego fantazji i poczucia piękna. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc – szkół, zakładów pracy, domów kultury, domów dziecka, kościołów – w których występował „ARION”. Chór koncertował również w Filharmonii w Warszawie, Lublinie, Bydgoszczy i Poznaniu. Swoim śpiewem uświetnił uroczystości odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza czy tablicy pamiątkowej Fryderyka Chopina. W samym tylko okresie bożonarodzeniowym daje 15 koncertów z kolędami i pastorałkami. Chór Męski „ARION” jest inicjatorem wielu cykli koncertowych: „Muzyka o zmierzchu”, „Muzyka i architektura”, „Moje pieśni”, „Pieśń w życiu narodu” oraz koncertów monograficznych poświęconych twórczości Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Wacława Łachmana i Edmunda Maćkowiaka. Z jego inicjatywy od 1988 roku odbywają się w Poznaniu Ogólnopolskie Spotkania Chórów Męskich. 'ARION” uczestniczy w koncertach dyplomowych absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu; w cyklach koncertowych organizowanych przez Wielkopolski Związków Chórów i Orkiestr, Władze Miasta Poznania i Centrum Kultury „Zamek” („Poznańskie Spotkania Chóralne”, „Biesiady Chóralne”, „Żywy śpiewnik domowy”, „Muzyka Sacra”, „Chóry, organy”) oraz w wielu wydarzeniach muzycznych (festiwal „Muzyka i poezja gór”, „Barbórkowe Spotkanie Chórów”), a nawet w widowiskach plenerowych („Architektura – światło – dźwięk). „ARION” koncertuje także poza granicami kraju. Odbył dotychczas 25 tournee zagraniczne do 14 państw: występował m.in.: w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Rosji, Słowacji, San Marino, Wielkiej Brytanii, Watykanie i Włoszech. Zespół reprezentuje swoje miasto i cały region na niezliczonych przeglądach, festiwalach i konkursach, podczas których zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich były m.in.: Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach (laureat w kategorii chórów męskich) Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (zdobywca statuetki Trygława) Festiwal „Pieśni o morzu” w Wejherowie (l miejsce i statuetka „Złocistego żagla” Festiwal „Legnica Cantat” (podwójny laureat: w kategorii chórów dorosłych l chórów męskich) Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi (l miejsce w kategorii chórów męskich) Festiwal Pieśni Oręża Polskiego (puchar Grand Prix po trzykrotnym kolejnym zajęciu pierwszych miejsc).

CHÓR DZIEWCZĘCY SKOWRONKI

dyr. Alicja Szeluga

Koncerty:

30.12.2023, godz. 18:45

Kościół św. Marka Ewangelisty w Poznaniu

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI powstał w 1950 roku, działa pod auspicjami miejskiej instytucji kulturalnej – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Śpiewa w nim 120 chórzystek w wieku od 7 do 21 lat. Edukacja muzyczna dziewcząt przebiega na trzech poziomach. Pierwszy obejmuje kształcenie chóralne w grupie dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zwanej Małe SKOWRONKI. Drugi poziom edukacji muzycznej chóru odbywa się w grupie średniej – SKOWRONECZKI, złożonej z dziewcząt w wieku 9-12 lat. Zasadniczy trzon zespołu tworzą chórzystki w wieku od 13 do 21 lat. Chór SKOWRONKI jest laureatem głównych nagród w aż czterdziestu europejskich festiwalach i konkursach chóralnych. Wśród nich najważniejsze to: Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju LEGNICA CANTAT (2007), Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie w Ochrydzie w Macedonii (2011), Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Freamunde w Portugalii (2016), dwukrotne Grand Prix w Konkursie „InCanto Mediterraneo” w Milazzo na Sycylii (2017, 2023), Grand Prix IV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej PATER NOSTER w Strzepczu (2018), dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Muzyki Religijnej im. St. Ormińskiego w Rumii (2018, 2023). Chór SKOWRONKI jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. W 2018 r. otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie kompozycji poznańskiego kompozytora, natomiast w 2023 r. Nagrodę Regulaminową – Wyróżnienie. Zespół jest zapraszany do udziału w festiwalach chóralnych w Polsce i za granicą, m.in. na Łotwie (Ryga), w Niemczech (Wolfenbüttel, Usedom), na Węgrzech (Veszprem), we Włoszech (Turyn), w Izraelu (Jerozolima), Rumunii (Timisoara), w Japonii (Tokio), Szwajcarii (Bazylea), w Boliwii (Santa Cruz). Regularnie współpracuje z Filharmonią Poznańską.Chór koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w Izraelu, Japonii, Ameryce Południowej i w Stanach Zjednoczonych. W grudniu 2015 roku z wielkim sukcesem wystąpił na deskach nowojorskiej Carnegie Hall. Chór SKOWRONKI został nagrodzony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania – Wielka Pieczęć Miasta Poznania (Sigillum Civitatis Poznanie). Wizerunek artystyczny chóru tworzą: Alicja Szeluga – dyrektorka artystyczna chóru, dyrygentka najstarszej grupy, Julia Łynsza – dyrygentka grup młodszych, Dominka Nakielna – asystentka dyrygentki i Zuzanna Zięta sprawująca opiekę wokalną. Chórowi na scenie towarzyszą Czesław Łynsza – pianista i Beata Polak – perkusistka.

THE HOOR

dyr. Tomasz Kotwica

Koncerty:

05.01.2024, godz. 19:00

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu

Powstał w gronie znajomych w marcu 2010 roku. Od samego początku zespół działa przy Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. The Hoor reprezentuje miasto występując na terenie całego kraju i poza granicami. Chór z sukcesami bierze udział w międzynarodowych oraz krajowych konkursach i festiwalach chóralnych. Swój repertuar sukcesywnie wzbogaca o utwory muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. The Hoor od 2013 roku jest pomysłodawcą, organizatorem oraz wykonawcą Koncertów Pamięci Poległych w Walce o Niepodległość z okazji Narodowego Święta Niepodległości podczas których wykonywał dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej takie jak Requiem d-moll i Mszę Koronacyjną W.A. Mozarta, Mszę G-dur F. Schuberta, Małą Mszę Uroczystą G. Rossiniego, pieśni polskie K. Szymanowskiego i M. Bembinowa, cykl utworów St. Moniuszki oraz Requiem d-moll G. Faure. Dyrygentem The HOOR jest Tomasz Kotwica.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ZIEMI KÓRNICKIEJ "WŁADYSIE"

Koncerty:

06.01.2024, godz. 13:30

Fara Poznańska

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie” powstał w 2008 roku. W miarę upływających lat zespół dorobił się opracowań melodii i tańców pochodzących z regionów: Wielkopolski, Lubelszczyzny, Opoczna, Kaszub i Małopolski. Zadbano też o zatrudnienie znakomitych instruktorów, których umiejętności przekazania wiedzy i techniki tanecznej umożliwiły podniesienie poziomu wykonawczego. Do września 2022 r. prowadziła zespół Krystyna Polachowska – kierownik zespołu i instruktor wokalny. Pedagog i wieloletni kierownik ZPiT Strzecha w Trzemesznie. Obecnie koordynatorem zespołu jest Anna Andrzejewska. Choreografią zajmuje się dr Dariusz Skrzydlewski oraz Agata Pospiech. Autorem opracowań muzycznych jest Przemysław Marcyniak. ZPiTZK Władysie uczestniczył w licznych Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych w Bułgarii, Chorwacji, Czechach i Polsce. W sierpniu 2019 r. wziął udział w warsztatach w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie.

KÓRNICKI CHÓR ŻEŃSKI

Koncerty:

06.01.2024, godz. 12:30

Fara Poznańska
(oprawa muzyczna mszy św. i występ po mszy)

Kórnicki Chór Żeński Kórnickiego Ośrodka Kultury powstał z inicjatywy dyrygenta Mateusza Nabzdyka i rozpoczął działalność we wrześniu 2020 roku. Niestety pandemia skutecznie uniemożliwiła rozwój zespołu. Do regularnej pracy chór wrócił we wrześniu 2021 roku. Zespół skupia mieszkanki Kórnika i okolicznych miejscowości. Chórzystki mają różnorodne doświadczenia w śpiewie chóralnym, dla większości z nich to pierwsze kroki w zespołowym śpiewie. Poza cotygodniowymi próbami panie regularnie uczestniczą w warsztatach emisji głosu, prowadzonych przez profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. Zaangażowanie chórzystek i ich tytaniczna praca pozwoliły na przygotowanie kilkudziesięciu zróżnicowanych utworów i wykonanie ich na kilkunastu koncertach. Nadrzędną wartością chóru jest radość ze wspólnego muzykowania i pielęgnowanie relacji międzyludzkich.

CHÓR DZIEWCZĘCY POZNAŃSKIEJ SZKOŁY CHÓRALNEJ JERZEGO KURCZEWSKIEGO

dyr. Anna Michalak

Koncerty:

07.01.2024, godz. 10:00

Bazylika św. Józefa (Karmelici) w Poznaniu

Chór Dziewczęcy Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego  powstał  w 2008 r. z inicjatywy aktualnego Dyrektora – Krzysztofa Wójcika, oraz jego pierwszej dyrygent- pani Doroty Wojnowskiej, która do roku 2017 prowadziła zespół. Aktualnie w szkole działają równocześnie trzy zespoły- nasz- dziewczęcy, chłopięcy oraz najmłodszy- Kukułeczki. Chór Dziewczęcy może pochwalić się wieloma nagrodami oraz sukcesami na międzynarodowych oraz krajowych konkursach i festiwalach. Do najważniejszych należą m. in.:
2011 Bydgoszcz  Cecilianum – Srebrny Dyplom w kateg. Chórów świeckich V ogólnopolski konkurs pieśni pasyjnej
Gdańsk 2013,  Międzynarodowy Festival Chórów  – I Nagroda
Kraków 2013- IV Międzynarodowy festiwal pieśni Adwentowych -Złoty Anioł
Gniezno 2014 Ars Liturgica
Łódź 2010, 2016, 2018  XIII, XIX, XXI Festival  Cantio  Lodziensis konkurs chóralny Złoty Dyplom i 3x I miejsce
Warszawska Wiosna Chóralna  2011, 2013  Złoty Dyplom
Verona 2015 Międzynarodowy Festival Chórlany , Optimo (I nagroda)- dla chóru,   Primo- dla dyrygenta
Rumia 2015 Festival Muzyki Religijnej
Szczecin 2016 Międzynarodowy Festival Muzyki Pasyjnej
2017 Poznań  – VI Ogólnopolski konkurs Pieśni Chóralnej I miejsce i nagroda specjalna najlepsze wykonanie pieśni Maryjnej
2019 –V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Chóralnej Ars Longa w Poznaniu – Grand Prix i I Miejsce za wykonanie utworu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
2021-  II Ogólnopolski Konkurs Chórów on Line „ O crux Ave” Nagroda specjalna
2022- Międzynarodowy festival chórów dziewczęcych Trillme w Poznaniu
2023 Międzynarodowy Konkurs Chórów Balczik Bułgaria I miejsce
W międzyczasie chór przejęła pani Laura Stieler- Bilewicz. Od  roku 2022 zespół prowadzi pani Anna Michalak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu , wieloletni dyrygent i kierownik zespołu chóru  w Operze Wrocławskiej i Bałtyckiej.
 Zespół współpracuje z instytucjami kulturalnymi miasta Poznania – Teatr Wielki, Akademia Muzyczna oraz bierze udział w konkursach dyrygenckich, festiwalach, projektach artystycznych. Udziela się charytatywnie występując np. dla pacjentów Wlkp Centrum Onkologicznego, dla Bazy Lotnictwa Wojskowego z Krzesinach, dzieci ze spektrum autyzmu, Fundacji Spełniamy Marzenia, a także fundacji Dar Szpiku. Chórzystki wzięły też udział w koncercie kolęd dla szpitala C19 na terenie targów poznańskich. Co roku współpracujemy  ze Stowarzyszeniem „Smoleń wiecznie żywy” śpiewając podczas „Wigilii ze Smoleniem” dla ubogich.
Zespół dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej to w pełnym składzie blisko 60 uczennic z klas 4-8.

CHÓR KAMERALNY DYSONANS

dyr. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz

Koncerty:

07.01.2024, godz. 19:30

​Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu

Historia zespołu sięga 1991r., kiedy grupa młodych ludzi postanowiła założyć chór. Nazwali go prowokacyjnie i trochę z przekory Dysonans. Nazwa ta przetrwała do dziś i stanowi pewnego rodzaju motto zespołu, ponieważ dysonans to nie tylko określenie muzycznego zjawiska, ale również napięcie, energia potęgująca emocje. Od początku dyrygentem Chóru Kameralnego Dysonans jest prof. dr hab. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz, pedagog i dyrektor Instytutu Dyrygentury Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Zespół działa przy Stowarzyszeniu Promocji Kultury Cantamen. Koncertuje w niemal wszystkich krajach Europy i bierze udział w najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach chóralnych. Do najnowszych osiągnięć zespołu należą: Grand Prix oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu kompozytora polskiego na 17 Międzynarodowym Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera Gaude Cantem w Bielsku-Białej w październiku 2022 roku; I nagroda w kategorii Muzyka sakralna, I nagroda w kategorii Folklor oraz I nagroda w kategorii Muzyka katalońska na XI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cançò mediterrània” – Barcelona – Lloret de Mar we wrześniu 2022 roku; I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu muzyki dawnej na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego w Barczewie w czerwcu 2022r.; I Nagroda w kategorii Barok, II nagroda w kategorii Renesans oraz nagroda specjalna za program o najwyższych walorach artystycznych na 55. Concorso Internazionale di Canto Corale Seghizzi Gorizia w 2016 r., a także udział w ścisłym finale organizowanego przez Petera Phillipsa, dyrektora The Tallis Scholars – London International A Cappella Choir Competition w 2017 r.W kwietniu 2018 r. chór odbył podróż do Ameryki Południowej, gdzie wziął udział w XII Festival Internacional de Música Renacentista y Barroca Americana „Misiones de Chiquitos” w Boliwii i jako jedyny zespół z Europy Środkowej wykonał utwory w językach rdzennych Indian. W 2019 roku chór uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie Biblistów w Rzymie, gdzie zapewnił oprawę muzyczną podczas Mszy Świętej w Bazylice Świętego Piotra oraz zaśpiewał koncert w kościele Świętego Ignacego. Najnowszym nagraniem chóru jest wydana w 2021 roku płyta Ring Christmas Bells.

CHÓR POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ VOLANTES SONI

dyr. Paweł Łuczak

Koncerty:

12.01.2024, godz. 18:45

​Kościół św. Jana Bosko w Poznaniu

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” istnieje od ponad 20 lat. Od 2005 roku występuje pod dyrekcją wykładowcą Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, dr. hab. Pawła Łuczaka. Chór przez lata działalności występował na wielu scenach międzynarodowych, ale również tych lokalnych, wzbogacając życie kulturalne Poznania i promując rodzimą uczelnię. Ponadto chętnie uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych w poznańskich kościołach, szpitalach, szkołach specjalnych i domach dziecka, a także bierze aktywny udział w ich organizacji. Chór zrzesza wiele różnych osobowości, w skład zespołu wchodzą studenci, a także absolwenci Politechniki Poznańskiej oraz innych poznańskich uczelni. Repertuar Volantesów obejmuje pieśni religijne oraz świeckie różnych epok, zawiera również różnorodne utwory rozrywkowe czy ludowe. Przez lata swej działalności chór podjął się wielkich kompozycji wokalno-instrumentalnych, do których można zaliczyć „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego, „Wesele lubelskie” Tadeusza Szeligowskiego, „Requiem d-moll” W. A. Mozarta, „Mesjasza” G.F. Haendla, „Misę Criollę” Ariela Ramireza. Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” miał również możliwość dwukrotnie współpracować z kompozytorem, Zbigniewem Kozubem przy „Hymnach Maryjnych do słów Romana Brandstaettera”, utworze stworzonym na uroczystość pięćdziesięciolecia koronacji Obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, która odbyła się w czerwcu 2018 roku. Drugim ważnym dziełem była kompozycja “Te Deum”, skomponowana na stulecie Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, zaprezentowana w murach Fary Poznańskiej w marcu 2020 roku. Pandemia zmusiła Volantesów do pracy zdalnej. Stworzyli wówczas kilka utworów w ramach akcji #zostańwdomu. Utwory te wielokrotnie można było obejrzeć w telewizji, a także na Facebooku Miasta Poznań, gdzie osiągały wielotysięczną oglądalność.

CHÓR OGÓLNOUCZELNIANY AKADEMII MUZYCZNEJ W POZNANIU

dyr. Tomasz Karwański

Koncerty:

12.01.2024, godz. 18:45

​Kościół św. Jana Bosko w Poznaniu

Zespół tworzą studenci wybranych specjalności z całej uczelni. Chór stanowi ważne ogniwo pracy artystycznej Akademii, a także czynnie uczestniczy w życiu muzycznym Poznania. Specyfiką zespołu ogólnouczelnianego jest duża rotacja chórzystów. W zależności od studiowanej specjalności przygoda z chórem trwa różną ilość semestrów. Najczęściej studenci śpiewają w chórze przez jeden rok. Dlatego dla prowadzących zespół, oprócz oczywistości budowania wspólnego brzmienia i rozwoju umiejętności emisyjnych, niezwykle ważne jest kreowanie poczucia artystycznej wspólnoty wykonawczej. To poczucie bowiem, mimo krótkiej niekiedy przygody z chórem, zostaje w studentach jako muzyczny ślad wspólnych przeżyć i kreacji artystycznych związanych z chóralistyką. Od października 2022 roku zespół działa pod dyrekcją dr hab. Marianny Majchrzak, która jednocześnie pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Dyrygentury. Jest także absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej, chórmistrzem, pedagogiem i wychowawcą nowych pokoleń dyrygentów. Asystuje jej mgr Tomasz Karwański – pedagog Instytutu Edukacji Artystycznej. Dopełniający się duet dyrygencki współpracuje ze sobą od kilku lat przy różnych projektach.

POZNAŃSKI CHÓR POLIHYMNIA

Koncerty:

13.01.2024, godz. 19:00

Kościół św. Rocha w Poznaniu

Poznański Chór Polihymnia powstał w 1983 r. z inicjatywy ówczesnego Prorektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Janusza Dzięcioła. Zespół tworzą przedstawiciele różnych zawodów, których połączyła pasja śpiewania. W repertuarze chóru znajduje się ponad 300 kompozycji z różnych epok, od średniowiecza   do współczesności. We współpracy z Poznańską Orkiestrą Filharmoniczną, Poznańską Studencką Orkiestrą Kameralną oraz Sinfoniettą Bydgoską chór wykonał takie utwory jak: „Requiem”, „Missa brevis D-dur” W.A. Mozarta, „IX Symfonia” L. van Beethovena, „Completorium” G.G. Gorczyckiego, „Samson” F. Haendla, „Victoria” W. Kilara, „Missa D-dur” O. Nicolai’s, „Quo Vadis” F. Nowowiejskiego, „Carmina Burana” C. Orffa, „Symfonia Psalmów” I. Stravinskiego, „Veni Creator” K. Szymanowskiego, „Magnificat” i „Gloria” A. Vivaldiego. Zespół koncertował m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Litwie, Niemczech, Norwegii, Węgrzech, Włoszech i Rosji. Poznański Chór Polihymnia był wielokrotnie nagradzany na festiwalach i konkursach, zarówno w kraju jak i za granicą, między innymi:

  • Internationales Chorfest Magdeburg, 2022
  • Musica Eterna Roma, 2016
  • Prague Advent Music Festival, 2015 r.
  • 4th International Choir Festival and Competition „Canco Mediterrania”, Lloret de Mar – Barcelona, 2014 r.
  • IV Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej, Czestochowa, 2010 r.
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej Ołomuniec, 2008 r.
  • Ogólnopolski Konkurs Muzyki Pasyjnej w Bydgoszczy, 2007 r.
  • Legnica Cantat, 2001 r.
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej Rumia, 2001 r.

Przez 30 lat kierownictwo artystyczne zespołu spoczywało w rękach prof. Janusza Dzięcioła. Następnie objął je drugi dyrygent, syn założyciela zespołu, prof. Tomasz Dzięcioł. Poznański Chór Polihymnia angażuje się w koncerty lokalne, w tym bierze udział w koncertach towarzyszących Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu i  Bożonarodzeniowym Festiwalu Muzycznym – Poznańskie Kolędowanie, a w 2015 i 2017 uczestniczył w Universitas Cantat Festival. W październiku 2022 r. chór brał udział w międzynarodowym festiwalu Internationales Chorfest Magdeburg 2022 i zdobył Złoty Dyplom, zwyciężając w kategorii chórów mieszanych.

KOMPANIA DRUHA STULIGROSZA

Koncerty:

13.01.2024, godz. 18:00

​Kościół Chrystusa Najwyższego Kapłana w Poznaniu
(oprawa muzyczna mszy św. oraz występ po mszy)

W ciągu siedemdziesięciu lat istnienia Poznańskich Słowików przez chór przewinęło się ponad dwa tysiące śpiewaków. W 2000 roku, podczas pamiętnego I Zlotu Słowików, zawiązała się Kompania Druha Stuligrosza — towarzystwo byłych wychowanków chóru, które przez ponad osiem lat działało jako niezarejestrowane stowarzyszenie. W tym okresie, twórca Poznańskich Słowików — prof. Stefan Stuligrosz, dwukrotnie zaprosił członków Kompanii do wykonania wraz z zespołem męskim chóru Filharmonii arcydzieł muzyki sakralnej: Oratorium Chrystus na Górze Oliwnej Ludwiga van Beethovena i Requiem Luigiego Cherubiniego. Koncerty w Poznaniu i Gdańsku zakończyły się pełnym sukcesem połączonych chórów i ponownie rozbudziły u byłych śpiewaków miłość do pięknego śpiewu. Oficjalne powołanie i zarejestrowanie 1 kwietnia 2008 roku stowarzyszenia umożliwiło włączenie w działalność programową Kompanii stałego chóru męskiego. Chór — prowadzony przez byłego Słowika, wychowanka prof. Stefana Stuligrosza, Andrzeja Niedziałkowskiego — w krótkim czasie przygotował nowy program i dwukrotnie wystąpił z koncertem polskich kolęd. W uznaniu tej działalności Druh Stefan, jak w Kompanii nazywa się jej Patrona, zaprosił ponownie członków chóru do wykonania Messe Breve Charlesa Gounoda z zespołem męskim Poznańskich Słowików. Kompania Druha Stuligrosza nie poprzestała na tych osiągnięciach. Zespół konsekwentnie buduje repertuar i wykonuje go podczas koncertów, a także konkursów. W roku 2013, startując w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, chór zdobył Srebrne Pasmo, na II Międzyrzeckiej Uczcie Chóralnej otrzymał III miejsce, a największy z dotychczasowych sukcesów odniósł w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim – wśród 18 uczestniczących zespołów wyróżnił się, zdobywając Nagrodę Specjalną za wykonanie kompozycji autorstwa salezjanina, a w konkurencji chórów jednorodnych zajął pierwsze miejsce, ex equo z Katedralnym Chórem Dziewczęcym z Poznania.

MUSICA VIVA

Koncerty:

14.01.2024, godz. 13:30

Kościół św. Karola Boromeusza w Poznaniu

Musica Viva – muzyka żywa… a może raczej żyjąca? Tak postrzegał muzykę dyrygent Marek Gandecki, kiedy w 1992 roku utworzył chór akademicki, który przyjął nazwę Musica Viva, jako swego rodzaju artystyczny manifest i zobowiązanie. Taki sposób odkrywania muzyki niesie ze sobą przekonanie, że pod warstwą nutowego zapisu kryje się istota każdej kompozycji, jej „dusza” – nastrój, bogactwo uczuć, emocji i treści. To, co duchowe, pojawia się wraz z momentem uniesienia, zachwycenia, zadziwienia pięknem. Zespół niejednokrotnie potwierdził najwyższy poziom, prezentując z powodzeniem swój artystyczny dorobek na konkursach, festiwalach i koncertach w kraju i za granicą. Musica Viva jest laureatem wielu nagród, w tym również kilkunastu nagród głównych – Grand Prix najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursów, jak m.in. Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat”, Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Sligo (Irlandia), Ogólnopolski Konkurs Chórów „Ars Liturgica” w Gnieźnie, Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”, Międzynarodowy Konkurs Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej.

ZESPÓŁ WOKALNY MINIMUS

dyr. Sławomira Raczyńska

Koncerty:

14.01.2024, godz. 18:00

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Poznaniu

Zespół Wokalny Minimus powstał w 2010 r. Skoncentrowany na śpiewie a cappella, posiada w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę renesansu oraz dzieła XX i XXI wieku, odwołujące się do ducha dawnych epok. Minimus często bierze udział w projektach związanych z historycznie poinformowanym wykonawstwem muzyki dawnej. Zespół chętnie współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, ma na swoim koncie wiele prawykonań chóralnych utworów a cappella oraz dzieł wokalno-instrumentalnych. Koncertuje na terenie całego kraju, przywiązując wagę zarówno do wysokiego poziomu artystycznego, jak i głęboko przemyślanej dramaturgii koncertów. Zespół Wokalny Minimus nagrał cztery płyty CD, wydaną w 2014 roku „Nie tylko kolędy” z nowatorskimi opracowaniami kolęd, premierowe nagranie utworów kompozytora Marka Raczyńskiego na jego monograficznej płycie „Media Vita” z 2017 r., krążek „Wacław reimagined” (2020 r.) zawierający współczesne dzieła inspirowane twórczością Wacława z Szamotuł oraz najnowszą, „Vesepere, Nox et Aurora” z 2022 r. Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Został doceniony m.in. podczas Międzynarodowego Konkursu Per Musicam ad Astra Toruniu (dwa Złote Dyplomy, 2023), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie (Grand Prix, 2021), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (I miejsce w kategorii, 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie (Złoty Dyplom 2018, 2014), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie (Złoty Dyplom, 2016) czy Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego im. Wacława z Szamotuł (I miejsce w kategorii, 2011), otrzymał również wyróżnienia za kulturę brzmienia i wykonania utworów muzyki dawnej. W skład zespołu wchodzą doświadczeni śpiewacy, wywodzący się z najlepszych poznańskich chórów. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sławomira Raczyńska. Minimus to również, a może przede wszystkim, grupa przyjaciół, których łączy pasja do wielogłosowego śpiewu. Różne charaktery i osobowości wzajemnie się uzupełniają we wspólnym dążeniu do piękna.

CHÓR CHŁOPIĘCY MIASTA HALLE

​dyr. Clemens Flämig

Koncerty:

20.01.2024, godz. 19:15

Kościół Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła

21.01.2024, godz. 16:00

Hala Widowiskowo-Sportowa Nowa Concordia ​w Szamocinie

Od korzeni do końca XVIII wieku
Korzenie Chóru Chłopięcego Miasta Halle sięgają roku 1116, gdy przed bramami miasta założono kolegium Augustiańskich Kanoników Nowego Zakonu. Od tego czasu w Halle istnieje tradycja równoczesnej edukacji szkolnej i muzycznej chłopców. W okresie Reformacji w 1565 roku szkoły parafialne miasta połączyły się, tworząc luterańskie gimnazjum. Jego chór szkolny, później nazwany Chórem Miejskim, miał za zadanie wykonywanie wielogłosowej muzyki w trzech głównych kościołach podczas nabożeństw, wspieranie śpiewu chóralnego wiernych oraz codzienne śpiewanie przed domami mieszkańców. W XVII i XVIII wieku chór regularnie występował pod kierownictwem wybitnych kantorów i organistów, takich jak Samuel Scheidt, Friedrich Wilhelm Zachow – nauczyciel Georga Friedricha Händela, oraz syn Bacha, Wilhelm Friedemann.
XIX i XX wiek
Po rozwiązaniu gimnazjum luterańskiego w 1808 roku Franckesche Stiftungen przejęły Chór Miejski. Pierwszym dyrektorem chóru został Daniel Gottlob Türk. Po nim, zwłaszcza Johann Friedrich Naue i Carl Adolf Haßler, mieli istotny wpływ na rozwój Chóru Miejskiego w XIX wieku. W latach 20. XX wieku pod kierunkiem Karla Klanerta chór odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż. Po II wojnie światowej Richard Doell w 1945 roku dokonał nowego otwarcia, które Alfred Zimmer podjął się kontynuować w trudnych warunkach polityki kulturalnej. Od 1968 do 1990 roku Dorothea Köhler ukształtowała chór jako zespół rozpoznawalny poza regionem. Po zmianie ustrojowej Gothart Stier i Frank-Steffen Elster przyczynili się do obrania nowego kierunku Chóru Miasta Halle.
Chór Chłopięcy Miasta Halle dzisiaj
Od 2014 roku Clemens Flämig pełni funkcję dyrektora chóru. Do dziś chór ma swoją siedzibę w Franckesche Stiftungen. W ramach miejskiego wsparcia około 70 aktywnych śpiewaków i 30 adeptów działają jako ambasadorowie kultury i edukacji Hallesa. Jeśli spełniają odpowiednie warunki, chłopcy mają możliwość rozpoczęcia nauki w dziale muzycznym gimnazjum „August Hermann Francke” od klasy piątej. Centrum pracy chóru to pielęgnowanie muzyki duchowej, zwłaszcza dzieł tradycji muzycznej środkowych Niemiec. W tym kontekście regularnie występuje w koncertach w Marktkirche w Halle. Ogółem chór występuje rocznie podczas ok. 30 koncertów rocznie w Halle, regionie oraz w kraju i za granicą. Partnerstwa i współpraca z innymi chórami chłopięcymi oraz z zespołami z Halle wspierają rozwój muzyczny chóru. Stała współpraca łączy chór z Händelfestspielorchester i Staatskapelle Halle. Chór Miasta Halle corocznie bierze udział w Festiwalu Händla w Halle. W ostatnich latach Chór Miejski odbył koncerty w Niemczech, różnych krajach Europy, Chinach i Stanach Zjednoczonych. W styczniu 2018 roku chór przyjął zaproszenie do Watykanu, gdzie brał udział muzycznie w mszy świętej odprawionej przez papieża. Na zaproszenie Królewskich Chłopięcych Soprano Escolania del Escorial, Chór Miejski odwiedził Hiszpanię w sierpniu 2019 roku. W czerwcu 2022 roku chór koncertował w Szwajcarii, występując m.in. z Knabenkantorei Basel, Singknaben Solothurn i tamtejszym chórem dziewczęcym. Chór Miejski jest członkiem Związku Niemieckich Chórów Koncertowych (VDKC).

CHŁOPIĘCO-MĘSKI POZNAŃSKI CHÓR KATEDRALNY

​dyr. ks. Szymon Bajon

Koncerty:

20.01.2024, godz. 19:15

Kościół Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła

W 1881 ks. Józef Surzyński, nawiązując do tradycji sięgającej XV w., założył w katedrze w Poznaniu chór chłopięco-męski. W późniejszych latach zespołem kierowali m.in. ks. Wacław Gieburowski czy ks. Zdzisław Bernat. Ks. Wacław Gieburowski został kierownikiem zespołu 1 września 1914 roku. W czasie jego 25-letniej działalności z zespołem nastąpił ogromny rozwój Poznańskiego Chóru Katedralnego do momentu, gdy działalność Chóru została przerwana przez wybuch II Wojny Światowej. W roku 1960 z inicjatywy księży Gerarda Mizgalskiego i Zdzisława Bernata wskrzeszono zespół katedralny, który z początku był zespołem mieszanym. Dopiero za sprawą starań ks. Marcina Karpińskiego, powrócono do najstarszej tradycji, tj. chóru chłopięco-męskiego. Dzisiaj dyrektorem i dyrygentem Chłopięco-Męskiego Poznańskiego Chóru Katedralnego jest ks. Szymon Bajon. Objął on tę funkcję po najdłużej współpracującym z chórem dyrygencie – ks. Prałacie Szymonie Daszkiewiczu, który prowadził zespół przez 31 lat. Chór śpiewa w czasie głównych nabożeństw katedralnych. Podczas licznych koncertów w kraju i zagranicą propaguje najwybitniejsze dzieła polskiej i światowej literatury chóralnej. W ostatnich latach odwiedził między innymi: Belgię, Brazylię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Niemcy, Watykan i Włochy. Dokonania artystyczne chóru utrwalono na 14 płytach CD. Chór ma w swoim dorobku również premiery światowe współczesnych kompozycji. Współpracował ze znakomitymi solistami i orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Poznański Chór Katedralny jest także członkiem założycielem Polskiej Federacji Pueri Cantores, dla której m. in. zorganizował w stolicy Wielkopolski III i VIII Krajowy Kongres Pueri Cantores. Chór i jego dyrygenci otrzymywali i nadal otrzymują liczne odznaczenia, wyróżnienia i nagrody. We wrześniu 2001 roku Federacja Chórów Unii Europejskiej, uznając wszechstronność Chóru i zdolność do harmonijnego łączenia tradycji ze współczesnością i przyszłością, przyznała Poznańskiemu Chórowi Katedralnemu dwa zaszczytne i znaczące tytuły: „Chór Unii Europejskiej” i „Chór Historyczny Unii Europejskiej”. Od 2006 roku działa Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Poznaniu, która kształci młodych śpiewaków Poznańskiego Chóru Katedralnego, nawiązując w ten sposób do wielowiekowej tradycji chóralnej.

CHÓR PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I ST. IM. KAROLA KURPIŃSKIEGO W POZNANIU

dyr. Laura Stieler

Koncerty:

21.01.2024, godz. 12:45

Kościół Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. K. Kurpińskiego działająca w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, funkcjonuje od 1946 roku i jest jedyną w Poznaniu szkołą muzyczną rekrutującą dzieci i młodzież z różnych roczników, działającą w trybie „popołudniowym”. W PSM I st. kształci się około 320 uczniów, którzy w klasach 4-6 cyklu sześcioletniego, oraz w klasach 2-4 cyklu czteroletniego, realizują chór. Przez lata swej działalności chór brał udział w licznych projektach artystycznych, związanych z działalnością ZSM, a także poza jego murami. W ostatnich latach były to m.in.: „Magnificat – Koncert z okazji 90-lecia Radia Poznań”, „Nowowiejski – Hołd Ojczyźnie”, Koncerty podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, „Niepodległej – Koncert Jubileuszowy Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu“, koncert z cyklu „UNIA w MUZYCE”, a także Koncert pamięci Krzysztofa Komedy i udział w koncertach Cooperate Orchestra. Do pedagogów prowadzących chór należą m.in. Danuta Bartosz-Mierzyńska, Aleksandra Wojtaszek, Dorota Mucha. Od 2014 roku, chór prowadzi Laura Stieler.

CHÓR MŁODZIEŻOWY ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH W POZNANIU

dyr. Laura Stieler

Koncerty:

21.01.2024, godz. 12:45

Kościół Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu

Do chóru należy młodzież kształcąca się w Zespole Szkół Muzycznych. Przede wszystkim w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina (która istniejąca od 1960 roku) oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. J. Kaliszewskiej (która powstała w 1990 roku). PSM II st. jest jedyną w Poznaniu szkołą muzyczną rekrutującą dzieci i młodzież z różnych roczników, działającą w trybie „popołudniowym”. W OSM II st. kształci się młodzież o szczególnych i wcześniej ujawnionych uzdolnieniach muzycznych. W latach 1957-1967 Chór był współrealizator dzieł wokalno-instrumentalnych J.S.Bacha, L. van Beethovena, C. Debussy’ego i K. Szymanowskiego w ramach Koncertów Filharmonii Poznańskiej, pod batutą takich dyrygentów jak Stanisław Wisłocki, Zdzisław Szostak. W ostatnich latach Chór wziął udział m.in. w projektach: Poznańska Wiosna Muzyczna, Dni Łazarza, „Nowowiejski – Hołd Ojczyźnie”, „Magnificat – Koncert z okazji 90-lecia Radia Poznań”, Spektakle: „Megaprodukcja” oraz „Swatka”, Koncerty Charytatywne dla WCO, cykl koncertów podczas wymiany z Uckermärkische Musik und Kunstschule Angermünde, Koncerty Jubileuszowe ZSM, „Poznańska Muzyka Wolności”, „Koncert pamięci Krzysztofa Komedy”, „Muzyka Współczesna”, „La Musica – koncert muzyki rozrywkowej”. Kierownikami artystycznymi chóru byli m.in. Stanisław Kulczyński, Włodzimierz Maliszewski, Małgorzata Kwaśnik-Chmielewska, Eligusz Szczepaniak. OD 2015 roku zespół prowadzi Laura Stieler.

CHÓR KAMERALNY UAM

dyr. Krzysztof Szydzisz

Koncerty:

21.01.2024, godz. 13:30

Kościół św. Jerzego w Poznaniu

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza od ponad 30 lat zaraża wokalną pasją studentów, absolwentów oraz wszystkich, którzy cenią sztukę chóralną, chcą rozwijać swoje umiejętności wokalne. Chór wykonuje bardzo zróżnicowany repertuar, obejmujący utwory wszystkich epok, z szeroko rozumianej muzyki poważnej oraz chóralne aranżacje popularnych utworów rozrywkowych, zarówno a cappella jak i formy wokalno-instrumentalne. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, jest też laureatem przeglądów, m.in. w Międzyzdrojach, Suwałkach, w Llangollen (Wielka Brytania), na Malcie, w Wiedniu, w Busan (Korea Południowa) i w Oslo. Chór koncertował w Czechach, Francji, Grecji, Gruzji, Bułgarii, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, w Macedonii Północnej, na Malcie, w Niemczech, w Serbii, na Słowacji, w Szwecji, w Turcji, w Watykanie, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Boliwii, Chile, Ekwadorze, Kolumbii, Peru, Australii oraz Korei Południowej. Wśród płyt, których w dorobku zespołu jest kilka, są wydawnictwa m.in.: Tobie i sobie śpiewam (2003), Piosenka jest dobra na wszystko. Piosenki Starszych Panów (2005), Florilegium (2007), The Spirit of Tango. Misa a Buenos Aires (2014), Tworzeni dźwiękiem (2017) oraz Muzografia (2022). Charakterystyczne brzmienie chór wypracował dzięki systematycznie i metodycznie prowadzonemu szkoleniu z emisji głosu pod okiem prof. Krzysztofa Szydzisza – chórmistrza, muzykologa, logopedy, menedżera kultury, jurora polskich i zagranicznych konkursów chóralnych. Stworzony przez tego dyrygenta zespół cechuje niezwykle spójne brzmienie, zaś w pracy nad starannie dobieranym repertuarem dominują profesjonalizm oraz stała troska o wysoki poziom artystyczny koncertów i szacunek dla słuchaczy. Chór Kameralny UAM jest obecny w życiu Uczelni, w środowisku i kulturze której żadna ważna uroczystość nie odbywa się bez chóralnej oprawy muzycznej. Kameraliści śpiewali m.in. na wydarzeniach dla św. Jana Pawła II, Orhana Pamuka czy Ala Gore’a. Zespół cyklicznie organizuje dla UAM Międzynarodowy Festiwal „Universitas Cantat” dla chórów i orkiestr uczelnianych, w ramach którego od 1998 r. w wielkopolskich salach koncertowych wybrzmiało ponad sto chórów z całego świata. Zespół systematycznie występuje w ramach Koncertów Noworocznego i Majowego JM Rektora UAM, prezentując w Auli Uniwersyteckiej muzykę latynoamerykańską, żydowską, cygańską, ludową, tango argentyńskie czy piosenki do słów Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej czy Marka Grechuty. Do grona artystów, z którymi chór połączył swoje siły na scenie należą m.in.: wybitni śpiewacy: Andrea Bocelli, Jarosław Bręk, Iwona Hossa, Artur Ruciński, Elżbieta Towarnicka, Małgorzata Walewska, Agata Zubel; wokaliści: Ewa Bem, Sebastian Karpiel-Bułecka, Stanisław Soyka, Magda Umer; instrumentaliści: Jan Adamczewski, Bogdan Hołownia, Jarosław Kostka, Waldemar Malicki, Mario Stefano Pietrodarchi; kompozytorzy: Martín Palmeri, Paco Peňa oraz orkiestry i zespoły: Filharmonia Poznańska, Filharmonia Toruńska, Filharmonia Opolska, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Sinfonia Varsovia, The Hilliard Ensemble; dyrygenci: Łukasz Borowicz, Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Marcin Sompoliński czy Stefan Stuligrosz.